Çok Düşünen Kadınlar / Dr. Susan Nolen-Hoeksema...

Ne zamandır kitap postu yazamamıştım ancak geç oldu güç olmadı, zira Çok Düşünen Kadınlar kitabı oldukça iyi. Çok enteresan bir tesadüf olarak da, tez sonrası okumalarımın başından itibaren karşıma çıkış ve benim de okuyuş sıram itibariyle tüm kitaplar, bir matruşka gibi olması gerektiği sırada, derece derece bir adım ileri şekilde yer aldı. Önce Happiness Project, ardından How to Stay Sane, sonra You Can Create an Exceptional Life ve son olarak baba kitap Şimdi'nin Gücü. Ve şimdi de hepsinin bir hatırlatması, bir toplamı gibi, hatta Şimdi'nin Gücü'nün bilimsel kanıtı niteliğindeki Çok Düşünen Kadınlar..
Öyle ki kitap, Dr. Susan Nolen-Hoeksema imzalı. Onun yazdığı ana değin kaleme aldığı ve meslektaşlarının kaleme aldığı yayınlanmış, yayınlanmamış pek çok bilimsel makale, yayın, kitap hep atıfta bulunularak, gerçek olaylar örnek verilerek ortaya konmuş bir eser Çok Düşünen Kadınlar.
Neler mi anlatıp bizi telkin ediyor? Önce neden kadınların, erkeklerden daha fazla düşündüğü tarihi, kültürel, sosyal, ekonomik sebepleri, kaynaklarıyla anlatılıyor. Sonra da tabii ki benim gibi çok düşünen kadınlara, neden çok düşündüğümüzü bilimsel olarak anlatıyor, bu durumun nelere, hangi olumsuzluklara yol açtığını gösteriyor ve ne yaparsak böyle çok düşünmekten kurtuluruz’un yollarını bir bir açıklıyor.. Hepsi de sosyal, ekonomik, kültürel, politik temelleriyle bilimsel bir şekilde apaçık gözler önüne seriliyor. Hem aile ilişkilerinde (özellikle de anne-kız, sonra kardeşler arası ve tabii ki baba-kız), hem iş ilişkilerinde, hem kadın-erkek ilişkilerinde, hem sağlıkla ilgili konularda, hem kariyer konularında, hem de çocuk yetiştirme ve çocuklarla ilgili iletişim konularında her biri ayrı bölümlerde ele alınarak çok güzel analizler sunuluyor.
Tabii ki tasavvufi olarak da yer bulan olguların (affetme, kabul etme, hep bir neden aramama gibi ve daha fazlası), özellikle de Şimdi'nin Gücü'nde yer aldığı şekliyle biraz fazla spritüal kalan (en azından kendimce) anlatıların bilimsel temellere oturtulması, hiç de öyle havada uçuşan şeyler olmadığını görmek çok çarpıcı ve bir o kadar da rahatlatıcı, daha güven verici geldi bana.
Bence siz de benim gibi, ilgili konulara 'takıksanız', hiç düşünmeyin ve çok düşünenleri ;) okuyun derim.. Şiddetle tavsiye olunur..

Comments

Popular Posts