The Bling Ring.. bir Hollywood çetesi..

 
Bugün sizlere çok enteresan bir filmden bahsedeceğim. Aslında pek film gibi de değil, hafif bir belgesel havası var. Zira film, gerçekte olmuş bir olayı küçük çaplı canlandıran ve o olay hakkında yazılmış bir dergi makalesini de röportajın yapılış şeklini gösteren şekilde bizlere sunuyor.
Olay 2008-2009 arasında Hollywood’da vuku bulmuş. Ben o dönem doktora tezime gömüldüğüm için sanırım, nasıl olduysa hiç denk gelmemişim.
Hollywood’a yakın bir muhitte oturan bir grup liseli genç kızın ve bir erkeğin, ailelerinin hali vakti yerinde olmasına rağmen gidip ünlülerin evini hafif çaplı soyma girişimi!
Evet şaka gibi. İnternetten hangi ünlü evinde değil diye öğrenip yine netten adresini bulup kapısı penceresi açık bırakılmış, hatta bazısında anahtarı üstünde arabalara atlayıp (yolun üstünde buldukları); yine kapısı penceresi açık, güvenliksiz, hatta Paris Hilton’ınkinde anahtarı paspasın altında evlere girip, 1-2 saat takılıp Chanel, Prada vb. bedenleri, ölçüleri kendilerine tutan, zevklerine uygun buldukları takı, ayakkabı, elbise, çantayı; alışveriş yapar gibi alıp çıkıyorlar!
Ünlülerin (Carrie gibi devasa giysi, ayakkabı odası olunca) sayılarını bilmedikleri yığından 1-2 tane bir şey yok olunca fark etmeyecekleri mantığı-gerçeği noktasından hareketle yaptıkları hırsızlık tabii ki bir yere kadar. Ancak nasıl mı? Orasını bari söylemeyim de izleyin :)
Çok çatlak, deli bir olay ve film.. Bir nev-i (abarttıysam, saygısızlıksa mazur görün) ‘On the Road’ gibi, gençliğin (ancak burada postmodern ötesi bir 2000’ler gençliği söz konusu) geldiği son nokta söz konusu gibi geldi bana. Diğerinden farklı olarak cinsellikten biraz uzak ve soyutlanmış gözükse de temelde gençlerin yozlaşmış ahlak anlayışı, kendi arzularını uğruna hukuk ve ahlak dışılığı hiç umursamaması, düşünmemesi hatta çok acı.. Tüketim kültürü, ünlü/yıldız hayranlığının geldiği son nokta, materyalizm, gösterişçi tüketim (çaldıklarıyla paso selfie çekip Facebook’ta paylaşmaları vb. açıdan da olmakla birlikte tüm sosyal alanlardaki bir gösterişçlik), benliğin sadece sahip olunanlar üzerinden tanımlanması.... ve daha nice toplumbilimsel analize açık bir sosyal olay ve onun perdedeki kurgusu.. tam ibretlik...
Meraklısına: Olayları anlatan ve filminde temel kaynağı olan ünlü Vanity Fair makalesini okumak isterseniz buraya tık tık... ‘The Suspects Wore Louboutins’ / Nancy Jo Sales

Comments

Popular Posts