internetsiz bir hayat düşünemeyenlerden misiniz?


Aslında kitabı geçen sene ablamla hastanede geçirdiğimiz 2 aylık kış tatilimizde (!); o ilk iPhone’una, ben ilk macbook’uma sahip olduğum ve yeğenimin ipad’i keşfettiği mevsim; hem de piyasaya çıkmadan önce Amazon’dan verdiğimiz siparişin varışıyla edinmiştim. Tam da teknolojik elmalarımızla haşir neşirliğimizin başlangıcında, neyle karşı karşıya olduğumuzun bilinciyle, daha bi hazırlıklı olabilmek adına edinmiştim.
Vakti zamanında, sağ olsun Sıdıka hoca sayesinde bilip okuduğum Homo Ludens ve Öküzün A’sı adlı kitaplarla bir temelim var sayılırdı teknolojinin iyiliğinin yanında ne yazık ki alıp götürdüğü kattıklarına dair ama bu kitap ve sağladığı bilgiler onun üstüne tam bir ‘güncelleme’ oldu diyebilirim rahatlıkla..
Kitabın konusu; adından da anlaşılacağı üzere, medya doktoralı, 3 çocuklu bekar bir annenin maaile kalkıştığı bir deney: tüm interneti, bilgisayarları, cep telefonlarını, televizyonu, dvd player ve benzeri elektronik aletleri bir kenara koyup tabiri caizse fişleri çektiği bir 6 aylık zamanı anlatıyor..
Öncesi-esnası-sonrası ayrıntılarıyla gerçekten yaşadıkları 3 farklı hayat dilimini bizlere aktarıyor; aktarırken de phd’sinin verdiği alışkanlıkla ayakları yere basan akademik dergi ve kitaplarda yayınlanmış hepsi 2000’lere ait güncel araştırma sonuçlarını hiç sıkmadan bizlerle paylaşıyor.
Öyle komik cümleleri, ‘aha işte tam ben, işte tam biz’ dedirten tespitleri, geliştirdiği yeni kelime grupları var ki olayı çok güzel keyiflendiriyor..
Siz de iPhone’unuza aşııksanız, macbook öncesinde nasıl o hilkat garibesi pc’lere ve pek tabii windows’a tahammül edebildiğinize apple’ın her düşünceli ayrıntısını keşfettiğinizde şaşırıyorsanız ve bazen bu sempatik ve kullanıcı dostu ötesi aygıtlara ‘bağımlı mı’ oldum diye kafanızın köşesinden geçiriyorsanız kesinlikle okuyun derim...
Popular Posts