'gerçeğinin'de yapılabildiğini görme hayaliyle yepyeni bir dizi yayında: The Newsroom


Hani haberleri her izleyişimizde bilenler hep içinden ‘nasıl da atıyorlar, nasıl da insanı kandırıyorlar. Sırf maddi vb. çıkarlar uğruna nasıl da gerçekleri saklıyorlar, bile bile gizliyorlar’ diye içinden geçirir ya işte bu dizi de o hisse sadece biz izleyici kitlelerin değil, o haberleri yapmak durumunda! bırakılan habercilerin isyan edenlerini konu ediyor. İsyan bayrağını çekip aldıkları desteğin de gücüyle yepyeni formatta gerçekten ‘gerçek’ haberleri sunmaya çalışanların hikayesini anlatıyor..
Anlatırken de haber akışının nasıl ilerlediği, hazırlandığı işlendiği, arka planda ne olayların döndüğü, nelerin yaşandığı; biz işin mutfağını bilmeyenlere ayriyetten bildiriliyor..
Şu an için Türkiye’de yayınlanmıyor. ABD’de paralı HBO’da. Ama netten 1 gün farkıyla hem de alt yazılı olarak yabancidiziizle.com veya dizimag.com’dan bakabilirsiniz. Hem de HD olarak..
Şu ana kadar 7 bölüm yayınlandı. Son bölüm (usama bin ladin’in ölü olarak ele geçirilişini konu alan) bence konsepte tamamen aykırı gibi olmuş olsa da hemen baştan kestirip atmamalıyım diye düşünüyorum..
Bu arada dizideki kanalın sahibi konumunda Jane Fonda’yı, sarışın muhabir konumunda In Treatment’ın 2. Sezonundaki April karakterini ve bilgisayar dahisi esmer delikanlı rolünde de Slumdog Millionare’in yıldızını görürseniz şaşırmayın ;)
İnşallah hem bizde hem tüm dünyada bir gün gerçekten!! böyle haber programlarının yapılabildiği günleri ölmeden görebiliriz...

Popular Posts