Cihangir Yoga / Istinye...

Ablamla ABD’ye gelişimizden önceki son güneşli İstanbul Salı’sında gittik Cihangir Yoga’nın İstinye’deki şubesine. Ablam daha önce gitmiş ve memnun kalınca hamile yogasına kayıt yaptırmıştı. Ben de yogayı sevdiğim ve ilk yogacım merkezden ayrıldığı için eskisi kadar hevesle gidemez olmuştum. Ashtanga Yoga’nın en hafif hali tam bana göredir. Yapamadığım hareketleri ve ayaktaki duruşları pas geçerim zaten. Hal böyle olunca hamile yogası tam benliktir diye düşündüm ve ablama eşlik ettim.
On the last sunny Tuesday afternoon before we left for the States, with my sister we went to Istinye branch of Cihangir Yoga. My sister had had been there and enrolled for pregnancy yoga classes. Since I am fond of yoga and my 1st yoga instructor had left the center I used to go, I was not that into yoga classes.
The lightest version of Ashtanga Yoga is best for me. I pass the postures that I can not do as well as stand-up postures. So that, I thought the pregnancy yoga is good to me and joined my sister.
Cihangir Yoga'nın İstinye’deki yeni yeri; kendisi de yeni olan, Amerikan tipi yol kenarı bir cepte. Alanda hem Remzi Kitabevi hem Kahve Dünyası hem Migros hem kuaför var. Yani hazır herhangi birine gitmişken gidilecek yaşam tarzı bağlantılı çok şeker dükkânlar var. O güzel sonbahar öğleden sonrasında sarı yaprakların yerleri kapladığı yere vardığımızda beni önce kötü bir sürpriz karşıladı: koca bir merdiven buketi! 7-8li 3 merdiven bölümünü çıkmak tam bir meydan okumaydı. Ancak sağ olsun kuaförden elimi tutması için yardım etmesini istemek zorunda kaldım. Her ne kadar “yandaki rampadan çıksaydınız” dese de çıkışta rampayı gördüğümde hiç de öyle işlevsel olmadığını anladım. Acayip dik ve tutunma yersizdi.
Cihangir Yoga / Istinye is located in a new place which is like road side places in the States. There are also a bookstore called Remzi Kitabevi, a coffee shop called Kahve Dünyası, a hairdresser and a market called Migros. It is so good to have these kinds of linked shops in the same spot when you go to one of them. But unfortunately I encountered with a bad surprise. There were a bunch of stairs: 3 different stairs with 7-8 steps each. Thanks to the guy from hairdresser, we managed to climb them. Even he said that there is a ramp on the other side, I learnt that it is not a functional ramp which is so high and has no bars/wall to hold.
Neyse Cihangir Yoga / Istinye’nin sevimli girişine varmıştık. İçeriye girdik. Yardımsever olmadığı gibi sempatik de olmayan resepsiyon görevlisine kaydımızı yaptırdık. Küçük ama temiz ve sevimli soyunma odasında hazırlanıp salona geçtik. Merdiven yüzünden 1-2 dakika geç girdik derse. Ama resepsiyon görevlisinin tersine sempatik ötesi yoga hocası hemen yüzümü gülümsetti. Durumumu açıkladım ve hemen kabul etti beni.
Well, finally we got to the cute entrance of Cihangir Yoga / Istinye. We entered. Got registered our names with the service of un-friendly and un-helpful receptionist lady. We got dressed in the small but clean and sweet dressing room. And because of the stairs situation, we were a couple of minutes late for the class. But unlike the receptionist, the sweetest yoga instructor made me smile immediately. I explained my condition and she accepted me in a second.
O kadar sevimli hamilenin arasında yoga yapmak gerçekten enteresan bir deneyimdi. Ama salon, dekorasyonu, salonun açıldığı yeşillikli minik bahçe, oradan salona süzen temiz hava gerçekten ortamı huşu içinde yoga yapmaya hazırlar nitelikteydi.
In the middle of a bunch of cute pregnant lady, it was a different and interesting experience to me. But the room, decoration of it, the little porch which the room opens to, and the fresh air comes through was making the room such a peaceful place.
Dersin sonunda, sonradan tanışıp adının Mey Elbi [www.meyelbi.com] olduğunu öğrendiğim muhteşem yoginin; “haydi uzanıp bebeğinizi dinleyin” talimatının ardından yanıma gelip muhteşem bir lavanta yağı ile başıma ve boynuma masaj yapması inanılmaz güzel ve ince bir davranıştı.
At the end of the class, the beautiful and so kind favor which came from the yoga instructor whom I met later and learnt her name is Mey Elbi [www.meyelbi.com] was so nice. After she said to the class “relax and feel your baby”, she came next to me and with lavender scented massage oil she massaged my neck and head.
Bu arada çıkışta, 20 dakikalığına, aynı zamanda merkezde ürünleri satılan Minik Fındık markasının bebek bağlama kemerlerinin eğitimine katıldık. “Baby wrap” denen kuşakları ve tanıtımı bir başka post’ta zevkle paylaşacağım..
At the end, we also attended a 20 minutes class of a baby wrap brand called “Minik Fındık” which its wraps are also sold in the center. And I am going the share the notes from that class in another post of mine…

Popular Posts