Ojenin ve asetonun da organiği olur mu demeyin, olmuş.. / Even for the nail polisher and acetone, there is organic options..

Irvine ilk geldiğimiz gün tabii ki ilk ziyaret ettiğimiz yerlerden biri organik marketlerdi. Bunlardan biri de Farmers Market idi. Ve ablamın aldığı ilk ürün organik bir oje ve aseton oldu! Böylece organik kozmetiğe başladığımızdan beri merak ettiğim soru cevap buldu ve ojenin bile organiğinin yapılmış olduğunu öğrendik. Bizim tercihimiz PeaceKeeper markasının “Paint Me Tranquil (V)” isimli ojesi ve asetonu oldu. Oje; gerçekten normal ojeler gibi hemen sürülüyor, iz bırakmıyor. Sitesinden bakarak da diğer renk çeşitlerini görebilirsiniz. Asetona gelince ise, o an tırnağında var olan normal ojeyi dahi çıkardı. Vücuda sürülen herhangi bir şeyin yüzde elliden fazlasının emildiği bilgisi düşünüldüğünde oje ve asetonda dahi organik tercihte bulunmak bence çok makul.
When we first came to Irvine a few weeks ago, definitely one of our first stop was organic market. And this time it was called Farmers Market. And my sister’s choice was organic nail polisher and acetone. So that, the question, which was in my mind since we have started to use organic cosmetic, has been answered. We saw that there were already organic nail polishers and acetones in the market. Her choice was PeaceKeeper brand’s Paint Me Tranquil (V) named nail polisher and acetone. The nail polisher is like regular ones, can be paint easily and never leaves lines. On the other hand, the PeaceKeeper brand acetone is like regular ones, too and even it can remove regular nail polishes. When it comes to the knowledge which is any substance puts on the body is being emulated with more than 50 percent; it is a wise decision to me to use organic even it is nail polisher and acetone.

Popular Posts