Tek kelimeyle ‘Başlangıç’... / With just one word ‘Inception’

Ve sonunda ‘Inception’ -‘Başlangıç’- filmini izleme şansım oldu. ‘Memento’ filminden beri hayran olduğum Nolan, yine o başarısının devamı niteliğindeki bir esere imza atmış bence. ‘Inception’ın, o filmdeki gibi katmanlı bir yapısı olan ama bunları hiç kafa karıştırmadan, tersine kafa çalıştırarak çözülebilecek şekilde kurgulayan bir senaryosu var. Kesinlikle filme dair bir yazı okumadan veya fragman seyretmeden gidilmeli ve mutlakaaaa sinemada seyredilmeli. Çok rüya gören, bundan zevk alan, onları hatırlayan biri olarak resmen âşık oldum diyebilirim. Lisansta sinema dersinde, Cem hocanın sinopsis örneği yazın dediğinde üzülerek ne yazık ki o kadar hayal gücüme rağmen klişe Türk filmlerinden öteye geçemediğimi hatırladıkça, Nolan’ın ne kadar zeki, olağanüstü ve yaratıcı ötesi bir iş başardığını açıkça söyleyebilirim. Sürekli yeniden çevrim veya devam filmlerine son dönemde sarılan Hollywood’un düşen gişe hâsılatlarıyla, yeni ve yaratıcı fikirler bulunması talimatının ilk evresinde tohumlarının meyve verdiğini görmek çok güzeldi.
Not: Filmdeki "tekme" olayı ve "rüya içinde rüya" olayı kesinlike doğru ve bana hep oluyor. Nolan'ın bunu farketmesi ve böylesine yerinde bir şekilde koyması muhteşem..
Finally, I had the chance to see the movie ‘Inception’. In my opinion Nolan, whom I am a fan of him since his movie ‘Memento’, had put his signature under a work which is like a success sequel of that movie. Like that movie, ‘Inception’ has a structure made of layers, but putting them together not in a way of confusing mind but in a way of making the mind work. Absolutely you need to go to the movie, without reading any article or watching the trailer, and definitely It has to be seen in a theater. As a person who sees much dreams, is fond of having them, remembers them I am in love with that movie. Back in college time cinema class, I remember when the lecturer had given the work of writing a synopsis and I couldn’t go beyond a cliché of Turkish movies, I can certainly say that Nolan succeeded such a brilliant, spectacular and more than creative masterpiece. It is so good to see the blossoming seeds of the ultimatum, of producing new and creative movie ideas, which came from Hollywood where is being had low box-office rates in recent years, because of reruns or sequel versions of movies.
Ps. The "kick" and the "dream within a dream" things in the movie is totally real and happens to me a lot. Its fantastic that Nolan noticed somethings like them and put in the movie in a perfect concept.
Popular Posts