Elle’ye dair ‘acı’ bir karalama... / Not a ‘precious’ accusation against Elle…

2010 yılında En İyi Film dalında Oscar’a aday “Acı Bir Hayat Öyküsü” filmini En İyi Yardımcı Kadın Oscar adayı olan Gabourey Sidibe, Elle dergisinin 25 farklı genç kadının bulunduğu 4 farklı kapak ile piyasaya çıkarak, 25. yılını kutladığı Ekim 2010 sayısında fotoğrafıyla büyük olay yarattı. Zira dergi, kapağına koyduğu 27 yaşındaki Afro-Amerikan oyuncunun fotoğrafı yüzünden ağır eleştirilere maruz kaldı. Kendi dışındaki diğer bütün kapak kızları, özellikle 27 kişi içerisinde kapakta yer alan diğer üç film yıldızı olan Lauren Conrad, Megan Fox ve Amanda Seyfried’in göğüslerinden yukarı şekilde, alışılmış ve vücutlarının yarısından fazlasını gösteren pozlar ile kapağa taşınırken; oldukça kilolu olan Sidibe'nin sadece yüzünü gösteren pozunun kapak için seçilmesinin büyük bir küçük düşürücülük olduğu bir anda tüm medyadaki gündeme yerleşti. Ardından Sidibe'nin ten renginin kapak fotoğrafında photoshop yardımı ile açıldığı iddia edildi ve böylece dergi, ırkçılık suçlamaları ile karşı karşıya kaldı. “25 Yaşın Altında 25 Farkedilesi Kadın” konsepti altında 25. yaşını kutlayan Elle ise, Sidibe'yi “o, o olduğu için” seçtiklerini ve hiçbir yıldızın fotoğrafına hiçbirinden az veya fazla dokunulmadığını belirtti. Ayrıca Elle'nin baş editörü Robbie Myers, hiç kimsenin dergiyi şöyle bir karıştırarak böylesi güzel bir portfolyoya bakmamasının ve yoktan bir şey yaratmasının, itibarlı haberlerin dahi böylesi bir durumu cımbızla çekerek kullanmasının çok acı olduğunu; aynı şekilde Sidibe'nin de söz konusu haberlerden büyük üzüntü duyduğunu dile getirdi.
Diyeceğim o ki, durum budur ama bana kalan size hem kapaktaki hem daha öncesindeki resimlerden göstererek kararı size bırakmak. Yorumuma gelinceyse, aslında baş editöre sanırım katılıyorum. Zira öyle bile olsa (çünkü bize göre oldukları haliyle bile mükemmel görünen mankenler üzerinde ne kadar çok photoshop oynaması yapıldığını biliyoruz. Ve sonuçta bu tarz dergilerin amacı güzeli vermek ve mükemmelliği promote etmek, o yüzden haklı olarak düzeltmelerde bulunuyorlar) böyle bir durumun öne çıkarılması bence hiç doğru değil. Bilerek yapılıyor hissini uyandırıyor insanda...

Oscar-nominated Gabourey Sidibe with her role in Oscar-nominated “Precious Based On The Novel Push By Sapphire” movie was on the cover of Elle’s October 2010 issue which was a special one because of its 25th year. So they made a special concept under the “Most Notable Women Under 25” concept by putting 25 women on 25 different cover. But today a storm of controversy raged around 27-year-old Gabourey Sidibe after Elle magazine was accused of lightening her skin in a photograph on its cover. In a tightly cropped image, the photograph has provoked a furious response on the internet where commentators claimed Sidibe's skin had been lightened. There were also accusations that the picture had been cut so readers were unable to see her plus-size shape, the antithesis of the usual stick-thin cover girl. The picture shows just her head and shoulders while the other images show Lauren Conrad, Megan Fox and Amanda Seyfried from the hips up. A spokesman for Elle said: "We have four separate covers this month and Gabby's cover was not retouched any more or less than the others. We chose Gabby because of who she is”. Also Elle's editor-in-chief Robbie Myers isn't holding back about the so-called controversy surrounding her magazine and the rumors it purposely lightened Gabourey Sidibe's skin for its new cover, telling E! News that her skin was "absolutely not" changed and that she is "sad" over the accusations. And added "What's so sad about it is that people have not looked at anything else but this. There's an incredible portfolio inside that Joe [Zee] and Carter [Smith] shot . They havent looked at it. People want to make something out of nothing. It's sad the legitimate news media picks up on this.

Popular Posts