bilinçli kapitalizm nedir? the Whole Foods Market zincirinin kurucusu anlatıyor.. muhteşem..

Bendenizin The Whole Foods Market ile tanışması ablacığım ve Gül abla sayesinde oldu. Zira ilk ABD'ye gidişimde, bizim ikili buluştuğunda Whole Foods Whole Foods diye cıvıldaşıp durdu ve ilk fırsatta şanlı Whole Foods Seferleri'mizin ilkini gerçekleştirdik! 'cennet bu olsa gerek' nidalarıyla ve Allah Allah sesleriyle adımlarını attılar ve çikolatadan yeşilliğe, Hindistan yağından organik giysilere değin her bir şeylerin :) içindekilerini okuyup hayretler içinde kalıp ah ah keşke TR'de de olsa bu market, bu ürünler diyip hayıflanıp durdular. O gün bugündür Whole Foods'tan başka market tanımaz, her dışarı çıktığımızda uğramadan edemez, her bir yerlerde Whole Foods şubesi bulmadan dönmez olduk. Ben de kendi çapımda organik ürünlerin faydasını öğrendikçe ve gerçeklerini bulmanın zorluğuna şahit oldukça önemini çok daha iyi anladım ve müritlerinin arasına vakit kaybetmeden kaydımı yaptırdım:)
2007'de başlayan bu serüven 6 yıldır yoğunlaşarak sürünce ve bir reklam-pazarlama doktoru olaraktan, Whole Foods'un kurucusu ve co-CEO'su John Mackey'in 'Conscious Capitalism' -'Bilinçli Kapitalizm'- kitabını görür görmez vuruldum! Ve sağ olsun ablacığım da hemen ertesinde sürpriz yapıp bana hediye etti. Ancak sağ olsun yeğenlerimle geçen yoğun günlerde okuyamadım :) ve ancak Nisan'dan sonra bu ay kısmet oldu :) Ne diyelim, geç olsun güç olmasın deyip başladım ve gerçekten de öyle oldu. O kadar çok şey öğrendim ki anlatamam. 
Bir kere, tabii ki, bir işletme olarak Whole Foods'a dair pek çok bilginin sahibi oldum. Onun dışında da onun dışında onun gibi olan birçok marka öğrendim. Bazıları hali hazırda birer lovemark'ım olan yerlerken (ve bu anlamda, öyle olmalarından ötürü beni çok mutlu ve gururlu kılarken), bazılarının hiç öyle olduğunu bilmediğimi öğrendim ve bazılarının da hiç tanımadığım markalar olduğu bilgisine vakıf oldum. Bu bilgilerin neler olduğunun bir kısmını sıralamadan önce, son olarak şunu diyebilirim ki; okunması çok kolay, akıcı, hiç sıkmayan, İngilizcesi de çok rahat, dehşet doyurucu bir kitap. Eğer siz de bilinçli bir tüketiciyseniz severek okuyacağınıza eminim...
 • Conscious Capitalism is a way of thing about capitalism and business that better reflects where we are in the human journey, the state of our world today, and the innate potential of business to have a positive impact on the world.
 • So Conscious Capitalism has four tenets; higher purpose, stakeholder integration, conscious leadership, and conscious culture and management.
 • Whole Foods Market dışında The Container Store, Patagonia, Eaton, the Tata Group, Google, Panera Bread, Starbucks, UPS, Costco, Wegmans, REI, Twitter, POSCO, Trader Joe's, L.L. Bean, The Home Depot, Waste Management, Publix, HEB de conscious capitalism güden şirketler/markalar imiş.
 • Whole Foods doesn't offer tobacco products, foods with artificial ingredients, hydrogenated oils, meat produced with low animal-welfare standards, or fish that are being fished beyond sustainability.
 • There are more livestock animals in this world than there are people, by several orders of magnitude. Every year, about 10 billion land animals (9 billion of which are chickens) and about 51 billion sea animals are killed for food, for Americans alone. Worldwide, nearly 60 billion land animals are killed for food each year.
 • WF refuses to sell commercial veal from tethered calves, foie gras from force-fed ducks, pork using gestation crates, and eggs from caged hens.
 • Walmart, since 2005, has reduced the carbon footprint of its stores by more than 10 percent and of its truck fleet to a much greater degree. Also made a major initiative to reduce packaging has saved 100 of millions of dollars in shipping and material costs. Walmart required its laundry detergent suppliers to shrink the detergent bottles, saving huge amounts of water, plastic, cardboard, and diesel fuel. Also has set itself an ambitious goal of sending sero waste to landfills; it has already reduced its waste by 81 percent in CA in a pilot program. It is finding new uses for things that used to be sent to landfills, such as converting plastic waste into dog beds and food waste into compost. The company now earns about $100 million a year from waste it previously paid to have hauled away.
 • Costco paid its team members double what Walmart did and covered 98 percent of its team members' health-care costs, whereas Walmart covered a much smaller fraction.
 • On the 2012 list, conscious companies mentioned in this text ranked as follows: Google (number 1), Wegmans (4), REI (8), Trader Joe's (9), Soutwest Airlines (17), The Container Store (22), Costco (23), Whole Foods (32), Nordstrom (61), and Starbucks (73).
 • WF customers identify WF (as they do Starbucks) as a '3rd place' (home and work being the first two) where they enjoy hanging out. So a taproom reinforces the 3rd-place feeling of WF stores and strengthens their appeal to its customers.
 • In less than 2 years, more than 75 taprooms and various other dedicated bars had opened throughout the company -all without any global directives to do so.
 • According to WF research, the millennial generation (those born between approximately 1980 and 200) is the most conscious generation since 1960s. From their ranks will emerge the entrepreneurs who will create the future conscious businesses and conscious nonprofits that will radically accelerate our collective social and economic evolution. Cause millenials view work as a key part of life, not a separate activity that needs to be balanced by it. They want to work to afford them the opportunity to make new friends, learn new skills, and connect to a larger purpose. 
 • Nature provides services to business worth $33 trillion a year for FREE !!!!
Meraklısına: Aşağıdaki kolaj da, bugüne kadar müdavimi olduğumuz 3 Whole Foods; Charleston, SC - Kingston Street, UK - Tustin, Irvine CA.

Meraklısına 2: Neden Whole Foods'tan (ve benzeri organik markalardan/marketlerden) alışveriş yapmak daha farklı, daha iyi hissettiriyor derseniz 'eko-tüketicilik' postuma bakabilirsiniz ;)
Meraklısına 3: daha fazla bilgi için http://www.consciouscapitalism.org/ ve çok tatlı bir üniversite çalışma grubunun ödev blogu http://obspring2012.wordpress.com/
Not: WF Tustin gece fotoğrafı kaynağı: http://photos2.meetupstatic.com/photos/event/3/c/7/b/highres_19095483.jpeg

Popular Posts