1960'ların modasına mini bir tarihsel bakış..

Hazır dün yeni 60lar dizimizden (Masters of Sex) bahsetmişken; hem Swingtown, hem Pan-Am, hem de MadMen'in kulaklarını çınlatmışken ve tüm bu vesileyle 60lar hayranlığımdan bahsetmişken, doktora tezimin araştırma bölümünde inceleme şansı yakaladığım o dönemin modasına dair kısa bir tarihçeyi paylaşmak istedim :)
1960’lı yıllarda modayı; savaş sonrası neslin, ellilerden tamamen farklı olarak ortaya çıkan ideolojileri etkilemiş olup genç kuşak, yaşamın tüm alanlarında ve modada etkin bir belirleyici rol oynamıştır. Özellikle Batı’da moda, gençleri hedeflemiş ve gençlerden oluşan bu yeni potansiyel tüketici sınıfı, daha uygun fiyatlardaki ürünleri tercih etmiştir. 1960’larda tekstil ve giyim piyasasındaki üretim maliyetlerinin düşmesiyle daha fazla kişi modaya uygun giyinmiştir.  
Altmışların ikinci yarısından itibaren de moda yaratıcıları, moda evleri ve moda markaları hazır giyim için hazırladıkları özel koleksiyonları sunmaya başlamışlardır. Bu kapsamda, 1960’lardaki gençlik hareketleri paralelinde moda endüstrisinde genç giyim konseptleri yerini almaya başlamış, büyük moda evleri ve markaları söz konusu değişime kendilerini adapte ederek hazır genç giyim koleksiyonlarını sunmuşlardır (1). 
Diğer yandan, modaya yansıyan gençlik hareketlerinin ışığı altında hippie görünüm -hippie look- adı verilen akım, genç kitlelerin protest görüşlerini vurgulamıştır. Öyle ki altmışlar gençliği, burjuvazinin ahlak ve görgü kurallarına karşı gelmiş; özgürlük anlayışı gençler arasında önem kazanan bir ideoloji olmaya başlamıştır. Böylelikle hippie görünüm, tüm dünyada her kesimin benimsediği bir anti-moda akımı olma özelliğine erişmiştir. 
Bununla birlikte altmışlı yıllarda ilk defa mankenler, moda yaratıcıları kadar ön plana çıkmıştır. Twiggy* adlı mankenin sunduğu yeni silüet kapsamında; zayıflık imajı, belirgin olmayan göğüs hattı, süper mini etekler ve söz konusu mankenin adını alan göz makyajı stili bütün moda dünyasını etkisi altına almıştır. Öyle ki Twiggy, aynı şekilde altmışlarda ‘mini etek’i yaratarak moda dünyasına kazandıran İngiliz tasarımcı Mary Quant’ın en ünlü mankeni olarak yer almıştır. 
(1) Elif Jülide Dereboy; Kostüm ve Moda Tarihi; Özel Güzel Sanatlar Stilistik; Format Matbaacılık; İstanbul; 2004; s. 152. 
* Twiggy: Asıl adı Lesley Lawson née Hornby olan 1949 doğumlu İngiliz model, oyuncu ve şarkıcıdır. Genellikle aşırı zayıf görünüşü, büyük bakışları, uzun kirpikleri ve kısa saçlarıyla tanınmaktadır. The Daily Express adlı İngiliz gazetesi tarafından 1966’da ‘yılın yüzü’ olarak seçilmiştir.

Popular Posts