Bardabas - Paris temalı Şubat 2014 kutusu..

Bardabas Şubat kutusu, süper keyifli bir temayla açıldı: Paris! Hem de öyle böyle değil, Fransa'ya, Paris'e ve Fransızlara özgü tüm ana noktalar, unsurlar işlenerek ve çok da eğlenceli bir konseptle..
Daha önce, canım yeğenime (büyük :) olan) aktivite kutusu bakınırken, ABD'de sadece ülke temalarıyla her ay ayrı bir kutu hazırlayan bir üyelik görmüştüm ve konsepti çok sevmiş, acayip faydalı bulmuştum.
Direkt aklıma, yıllar önce ablamın home-school yapan bir arkadaşının, Türkiye'yi anlatmak için mahalledeki diğer home-schoolları da toplayıp evde ders gibi anlattırdığı gün geldi. Bir türlü hazırlanamamış, neyi nasıl göstersek bilememiştik.
O yüzden bu konsept çok eğitici bence ve Bardabas'ın da böyle bir konseptle Şubat kutusunu hazırlamış olması gerçekten çok güzel ve etkileyici..
Neyse ben uzatmadan Paris temalı Bardabas Şubat kutusunun içinde bizi karşılayan bir dolu aktivitenin neler olduğuna geçeyim ;)
  • Öncelikle benim gibi çocukluğunda kartonetten ayaklı maketler yapanların şıp diye hatırlayacağı o nostaljik aktivitelerin Paris'in ünlü binalarından oluşan şekli bizi karşılıyor. Yeğenime, benim çocukluğumdan bir aktiviteyi yaptırmak için heyecanla ellerimi ovuşturuyorum.. Süpper fikir..
  • Bardabas'ın da dediği gibi, gerçekten moda deyince ilk akla gelen Paris, nam-ı diğer moda başkenti ;) Ve Bardabas bunu çok güzel bir uygulamayla eşleştirmiş; öyle ki yine baba bir klasik olan, kumaş boyama aktivitesi koymuş!! Yihaaa...
  • Ve ennn sevdiklerimden biri kruvasan! şaka gibi ama evet, tamamen kimyasalsız bir hamurla ünlü Fransız poğaçası yapılıyor ve sonuç kruvasan şeklinde bir buzdolabı mıknatısı! Viola!...
  • İşte en sempatiklerden bir diğeri; klasik Fransız örgü sepetleri! İlkokulda el işinin en güzel aktivitelerin biri Bardabas'la hayat buluyor. Bence çok güzel bir kalemlik, ya da diş fırçalığı olarak kullanılabilir. Ayrıca kalan ipliklerle yapmak için ekstra bileklik için boncuk ya da anahtarlık için kilit ucu da pakete eklenmiş bile!!
  • Ünlü ressamları tanıtmadan bir Fransa kutusu düşünülemez sanırım. Bardabas da aynısını yapmış ve Monet'nin ünlü nilüferle tablosunu boyamak için 8'li bir suluboya seti ve şablonu eklemiş! Çok iyi.. Thumbs up guys;)
  • Çok basit olabilir ancak işte en sevdiğim aktivite de sıra: çok ünlü Fransız yemeğinin tarifi! Bence bu uygulamayı süper yapan nokta, böylesine yaratıcı düşünülmüş olması. Bazen insan ille şöyle böyle olsun derken özellikli noktaları kaçırabiliyor. Malzeme önemli olmuyor, fikir önem arz ediyor. İşte böyle düşünülmüş olması ve bu detayın atlanmaması; modası, binaları, sanatçıları kadar yemekleri ile de ünlü Fransa'nın mutfağının atlanmaması ve hemencecik yapılabilecek bir aktiviteyle anılması ve konulması süpperrr bence... helal olsun.. sanırım Bardabs'ı farklı kılan işte bu.. (ps. ilgili film süper bir animasyondur.. şiddetle tavsiye olunur ;))
  • Son aktivite ise, daha önce bayramları unutmayan ve 29 Ekim ile Şeker Bayramı'nı sürpriz yapıp kutuya ekleyerek Ekim kutusunu taçlandıran Bardabas; bu sefer de 14 Şubat'ı unutmamış;) ve keyifli bir kalpler aktivitesi koymuş. Yine yeğenimden biliyorum, anaokulunda bile bir el aktivitesiyle mutlaka hediye yaptırarak kullanıldığı için bu uygulama çok da güzel fikir veriyor bence okul uygulamaları için.
  • Ve tabii ki temaya uygun Bardabas öykü kitabı da yine kutumuzdaki vazgeçilmez yerini alıyor ve çok tatlı bir öyküyle Paris serüvenimizi sonlandırıyor..
Siz de bu keyifli Paris yolculuğuna Bardabas ile çıkmak isterseniz, Şubat bitmeden yakalayın derim;)
Not: diğer Bardabas kutuları yazılarım için tık tık..

Popular Posts