ParaNorman.. 3D yazıcılar ile yaratılmış renkli 'ilk stop motion film'..


Öncelikle söylenmeyi hak ediyor ki ParaNorman; hani geçenlerde haberlerde sıkça rastlanan 3D olarak çıktı alabilen yazıcılar aracılığıyla tüm karakterleri somut olarak tek tek yaratılmış bir yapım. Ve bu anlamda full renkli olarak 3D yazıcılar ile yaratılmış 'ilk stop motion film' özelliğini taşıyor.
Film, paranormal activity, abnormal ve tabii ki paranormal göndermesi bağlamındaki ismiyle açıkça imlediği üzere '6. His' filmindeki ünlü 'i see dead people' mottosunu kendi başrol karakterine adapte etmiş ve bu niteliğinin acısını çeken 11 yaşlarındaki bir erkek çocuk üzerine. PG reytingine sahip olsa da şahsen ben 1, 2.5 ve almost 6 yaşındaki yeğenlerime 10 yaşlarına gelinceye dek izlettirmeyi düşünmüyorum. Çünkü kafalarını karıştırabilecek, korkutacak birçok sahneye ve karaktere sahip. Ama bu durum onu izlenilmemesi gereken bir film, çocuk filmi yapmıyor. Zira film, çocuklara çok iyi bir hayat dersini; tam da onların sevdikleri bir tarzda veriyor.
Öyle ki, Norman karakteri üzerinden ortaya konan durum; bir çocuk filmi olmasından (Wreck It Ralph'te de olduğu gibi) gayrı, mesaj kaygılı olarak; nasıl biri, nasıl bir tip olursan ol ama her daim ne olduğunu kabul et, her ne isen onu öncelikle kabullenmen lazım, varlığını reddetmemen gerekiyor sorunsalı. Her şeyin karşı tarafı dinleyerek, sakin olarak anlayarak çözülebileceğini, önemli olanın yanında olanlarla karşında olanlara karşı bir hayat sürmek ve mutlu olmak. Ki bu noktada, gerek sözel gerek görsel olarak her şeyi kırmak-dökmek-öldürmek ile çözen yetişkin kitlelere, bireylere okkalı laflar sokmaktan geri durmuyor.
Ayrıca ParaNorman'ın çok özel bir noktası dikkat çekiyor. Film; ana akım medyada gösterilen çocuk-animasyon filmler arasında açıkça gayliği ortaya konan bir karaktere sahip olan ilk film olarak değerlendiriliyor. Son sahnelere doğru sözel olarak ortaya konan söz konusu durum, karakteri stereo tipleştirmeden ve kurgudaki yeri bağlamında nüktedan bir çarpıklık içerisinde oldukça sergileniyor. Dolayısla bu şekliyle bazı kritiklerce, çocukların durum hakkında ebeveynlerine soru sormasına yol açılabileceği söylense de diğer görüşler, ParaNorman'ın neden böylesi dikkat çekici olağanüstülükte olduğunu kanıtlıyor. Filmin yardımcı yönetmenlerinden Chris Butler da gay karakterin bu anlamda filmin mesajı ile olan bağına-ilgisine-ilintisine vurgu yapıyor ki mesaj onun ifadesiyle; 'eğer biz bu filmi izleyen birine, diğer insanları yargılama diyebiliyorsak o zaman işte kanaatlerimizin bir gücü vardır' -'If we’re saying to anyone that watches this movie don’t judge other people, then we’ve got to have the strength of our convictions'-.

Popular Posts