Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar? - Newt Scamander.. / J.K. Rowling..

Aslında kitabı, 15 yıl önce ilk çıktığında hemen aldığımda şöyle bir göz gezdirip (evet itiraf ediyorum) rafa kaldırmıştım. Zira o dönem tam Harry Potter’ın en heyecanlı döneminde yaşıyordur. Serinin kitaplarını devirmekle uğraşırken, bir yandan da onla ilgili çıkan her bir diğer eseri de sepete vakumluyorduk. Çünkü o zamanlar bu zamanlar gibi değildi (hep bağdı bağ :)), Harry kitapları anca Türkçe’ye çevriliyordu. Yurt dışında da seri dışı kitap yoktu ya, bize gelmesi bile bi mucizeydi. O yüzden hem bunun hem eş kitabı ‘Çağlar Boyu Quidditch’ kitabının hemen ertesi yılında çevrilip hemi de İngilizce kapağının birebiri ile basılması bulunmaz nimetti anlayacağınız. Dolayısıyla görür görmez almış, dediğim gibi kısaca bakıp hemen Harry serisinin kitaplarına geri dönmüştüm.
Ancak ne zaman ki Fantastik Canavarlar filmi bağlamında orijinal senaryosu formatıyla, aynı isim de yeni bir kitap yayınlandı, işte benim bu minik kırmızı kitap da aklıma ve elime yeniden düştü. Fakat bu sefer, ne enteresan ki tam zamanında. Zira her ne kadar vakti zamanında ezberlemiş olsaydım da, mini bir ansiklopedi niteliğinde olduğu için, bu kadar yıl aklımda tutmam mümkün olamazdı. Yine yeniden ezbere geçmem gerekirdi. Şaka şaka ezbere geçmedim, geçme gibi bir kaygım olmadı. Çünkü şu satırları yazarken okuduğum kitap olarak yanımda duran Fantastic Beats Original Screenplay’i, hemen öbür elimde bu mini kitapla okumak çok mu çok keyifli. Önce bu miniği bitirip, canavar adları halen aklımdayken yeni senaryo kitaba başladım ve içinde bir canavar adı geçtikçe hemen ansiklopedisine bakıp ne olduğunu bulmak, bakmak dehşet keyifli oldu.
Zaten her ikisini okuyanların bildiği üzere, filmde-senaryoda geçen maceraların sonucunda bu kitap yazılmış. Öyle ki ansiklopedinin daha en başındaki cümlelerde de bunun ip ucu çok güzel verilmiş. Bakınız kitabın en başındaki ‘yazar hakkında’ kısmının şu cümlesi: “Mr. Scamander’ın Ejderha Araştırma ve Kısıtlamaları Bürosu ile olan çalışmaları, ülkesi dışında birçok araştırma gezisine çıkmasına yol açtı. Bu çalışmalar sırasında, şimdi 52’nci baskısı yapılan dünya çapındaki çok-satan kitabı Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar? kitabı için bilgi topladı” (s. vi).
Bu bağlamda, hoş diğer Harry serisindeki kitaplarda da vardı ancak bu ansiklopedik bir kitap olduğu için, Fantastik Canavarlar içerisinde, dipnotlarla bahsi geçen ve aşağıda sıraladığım kitapların* da basılma potansiyeline sahip olduğu çok açık. Rowling yenge üşenmeyip yazar mı bilmem ama yazarsa bence çok eğlenceli yazar ve ben de kesin alırım. Keşke yapsa. Yazılmasa bile kadının böylesi dipnotlarla o dünyayı nasıl ilmik ilmik işlediğini görmek çok ama çok güzel. Kadına bir kez daha şapka çıkardım. Aynı bir akademik-araştırma-okul kitabında olduğu gibi ciddi ciddi yazarı, yayınevi, yayım yılı ile başka kitaplara atıfta bulunması harbiden takdire şayan. Helal vallahi. Hiç üşenmemiş. İşte bence olayın başarısındaki sır da bu. Gerçekten zihninde o dünyayı yaratıp bize oradan öyküler aktarıyor. Geçiştirmiyor. Bu yüzden çok seviyorum.
İlmik ilmik diyince, ayrıca kitabın üzerinde sanki gerçekten Harry’ninkiymiş gibi notlar alınmış bir temanın kullanılmış olması inanılmaz güzel bir yaratıcılık olmuş kanımca. Aynı şekilde canavarların özelliklerinde öyle güzel, öyle hoş, tebessüm ettirir nitelikler yazılmış ki hayran olmamak işten değil. 40 sayfalık bir kitapta bu kadar çok güzel şeyi bir arada görmek çok mu çok keyifliydi, kısacası.
En sevdiğim birkaç canavarı sıralamadan önce, Loch Ness Canavarı’na da (kendisi kelpie -kelpi- imiş meğer!) öyle tatlı bir açıklama getirilip yer verilmesi de ayrıca altı çizilmesi gereken bir güzellikti benim için. Hazırlık yıllarındaki biricik İngilizce ders kitaplarının vazgeçilmezi çılgın :) seni de unutmamışlar ;) biz de seni unutmadık :) Ha bi de karabasanları bir canavar olarak ele alması dehşetti. Helal ki ne helal.
Dediğim gibi beni tipiyle cezbeden fantastikler ise augurey (kahşin), billywig (cızkıpır) ve bowtruckle (kabuluk) oldu :) Diğer yandan perileri, sirenleri, tekboynuzlu atları, anka kuşlarını da okumak süperdi. Harika tanımlamalardı.
Sonuç olarak kesinlikle okumalısınız. Hele ki benim gibi senaryo kitabı okumadıysanız elinize bunu bir ‘guide book’ gibi alıp öyle başlamalısınız derim. Zira böylesi inanılmaz, daha doğrusu ‘fantastik’ ;) keyifli oluyor, benden söylemesi.
* Neden Kahşin Bağırdığında Ölmedim? (Gulliver Pokeby)
   Kıllı Burun, İnsan Kalbi (Yazarı meçhul)
   Sıradan Olanın Felsefesi: Muggle'lar Neden Bilmemeyi Tercih Eder?  (Prof. Modicus Egg)
   Sihrin Tarihi (Bathilda Bagshot)
Meraklısına: Bitirdikten sonra öğrendim ki, bu baskıdan sonraki bir baskısını, okurken çok eksikliğini hissettiğim bir şey olarak, çizimleriyle sunmuşlar. Kesinlikle edinmek isterim. Hatta sonra, filme yakın bir tarihte bir baskısı daha olmuş illüstrayonlu, onda da yeni 6 canavar daha eklenmiş ;) İlgilenenlere duyurulur. 

Comments

Popular Posts