Yerli bir dönem dizisi ve kostümleri.. Hanımın Çiftliği..

Altmışları anlatan bir Mad Men olamasa da, ellilere dair bir yerli yapım olarak Hanımın Çiftliği’nin kostümlerinin muhteşem olmasa da gayet başarılı olduğunu düşünüyorum. Tabii ki baş kadın aktris olması nedeniyle Güllü veya yeni adıyla Serap karakterinin giyimi çok daha ön planda. Onu ikinci baş kadın olarak Halide’ninki takip ediyor. İkisinin de dizi gereği kıyafetlerinin kurgusal terzi :) Madam Emma’dan aldıklarını da dipnot düşmek gerekiyor.
Ancak gerçekte dizinin tüm kıyafet, ayakkabı, çanta, şapka ve mücevherlerini; 20 yıldır reklam, film ve dizilere kostüm-aksesuar tasarlayan Atilla Türkantöz’ün* hazırladığını belirtmek gerekiyor. Hamburg Akademisi’nde Kostüm-Sahne Tasarım Bölümü’nü bitiren Türkantöz öncelikle sahaflara gidip eski kitapları topladığını, Adana'yı arayıp 1950'lerde yaşayanlarla telefonda görüştüğünü, internette araştırma yaptığını ve bu şekilde kafasında karakterleri oturttuğunu dile getiriyor.
  • Tüm kumaşlarının eskitmeye elverişli olan türler üzerinden Sultanhamam, Zeytinburnu, Nişantaşı, Osmanbey ve Pangaltı'dan toplandığı belirtiliyor.
  • İstanbul'da hazırlanan 400 adet kıyafet konteynırla Adana'ya yollandı. Adana'da ise kurulan atölyelerde yan rollerdeki oyuncular için 400 kıyafet daha hazırlandı. Yani daha dizi başlamadan 800 kıyafet, aksesuarlarıyla birlikte hazırdı.
  • Oyuncuların ayakkabıları İstanbul'da özel olarak yaptırıldı, ama figüranlara Adana'dan satın alındı.
  • Çanta yaptırmak zor olduğu için eskicilerden ve vintage dükkanlardan çanta toplandı.
  • Şapkalar ise tüneldeki bir şapka atölyesinde özel olarak diktirildi.
  • Mücevherler ise şu an Kapalıçarşı'da yapılmakta.
Türkantöz, oyuncuları, renklere göre sınıflara ayırmış;
Üst sınıf: (Muzaffer, Halide ve çevreleri) Zenginler ve temizleme sorunları yok. O yüzden hep açık renkler kullanılıyor: Ekru, krem, açık kahve, fildişi, tarçın rengi, pudra sarısı, soluk pembe. Kumaşlar: Şifon, tafta, keten, organze ve ipek.
Orta sınıf: (Kasabalılar) Canlı renkler ve şık kadınlar.
Teneke mahallesi: (Güllü'nün de ait olduğu kesim) Toprak renkler, nefti yeşil, gri, patlıcan moru, soluk bordo... Kullanılan renkler kirli, ölü renkler... Canlı hiçbir renk kullanılmıyor. Kıyafet ön plana çıkmamalı çünkü. Kumaşlar: Pazen, basma, pamuklu, viskos.
Alt sınıf: (Köylüler ve ırgatlar) Şalvarlar, yemeniler, tülbentler.
* Çalıştığı diziler: Şehnaz Tango, Artiz Palas, Erkekler Ağlamaz, İstanbul Şahidimdir, Hatırla Sevgili.
Filmler: Dönersen Islık Çal, Yeşil Işık, Filler ve Çimen, Temmuzda.
Reklamlar: Sana, Yapı Kredi, Tokai, Ali Desidero, Doritos. Ayrıca, İngiliz, Alman, Fransız ve Amerikalılarla pek çok yapım.

Kostüm bilgileri kaynağı: http://pazarvatan.gazetevatan.com/haberdetay.asp?hkat=51&hid=14364; 04.10.2009.

Popular Posts